Elektrolity dla koni – czyli ich znaczenie

Choć o elektrolitach słyszymy dużo w naszym codziennym życiu to nie znaczy że każdy ma wystarczającą wiedzę na ich temat. Słyszymy o nich najczęściej w kontekście upałów, czy też gorszego samopoczucia.

Czym właściwie są elektrolity?

To jony soli znajdujące się we krwi, osoczu i w tkankach. Biorą one udział w wielu istotnych dla konia procesach. Wpływają na pracę mięśni, i innych organów. Są niezmiernie ważne dla zwierząt.

Uzupełnianie elektroliów często kojarzy się ze wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Dlatego suplementacja elektrolitów bardzo potrzebna jest koniom w treningu sportowym. Jednak nie powinniśmy zapominać, że każdy koń, który się poci niezależnie od przyczyny, potrzebuje uzupełniania elektrolitów.
Większość masy ciała koni stanowi woda, w której rozpuszczane są elektrolity i to one stanowią najważniejszy składnik płynów ustrojowych.

Dlaczego uzupełnianie elektrolitów u konia jest ważne?

Elektrolity są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania u koni i nie tylko. Pomagają w utrzymaniu nawodnienia i równowagi płynów w organizmie. Elektrolity wspomagają pracę mięśni i regenerację niezależnie od aktywności konia. Jednak ważne jest, aby uzupełniać elektrolity u konia, kiedy szczególnie narażony jest na ich utratę. Do takich sytuacji można zaliczyć mocne pocenie w czasie treningów i upałów. Koń powinien mieć uzupełniane elektrolity również, kiedy ma obniżoną odporność. Potrzeba dostarczenia elektrolitów jest też ważna przed ćwiczeniami lub dłuższą podróżą, aby nie doszło do ich znacznej utraty.

Jeśli zależy Ci aby twój koń czuł się dobrze i był odpowiednio przygotowany podaruj mu elektrolity!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep jeździecki Azgo Equipment - Akcesoria do jazdy konnej